Friday, September 16

Revlon Smoky Canvas

Revlon's FW 2011 collection consist of 2 polishes: Facets Of Fuchsia and Smoky Canvas. The second one is a gray/beige = greige. It covers after 1 layer, though it's watery, but only after 2/3 layers it's smooth. In sunlight I see a lot of bubbles :( I don't know what's about Revlon polishes, but Minted, Gray Suede and this one are not worth the price. I don't have such problems with Emerald City.. Well, we will see if Facets of Fuchsia was a good purchase (it's one of upcoming posts).

W kolekcji FW 2011 Revlona znajdziemy 2 lakiery: Facets Of Fuchsia i Smoky Canvas. Ten drugi to odcień pomiędzy beżem a szarym, czyli greige. Jest rzadki, kryje po 1 warstwie, ale żeby wszystko było równo najlepiej położyć 2-3 warstwy. W słońcu widzę dużo bąbelków :( Nie wiem co jest z lakierami Revlona, ale Minted, Gray Suede i ten strasznie bąblują. Z Emerald City nie mam już takich problemów.. A Facets Of Fuchsia, jeden z nadchodzących postów - zobaczymy... Mam nadzieję, że okaże się dobrym zakupem.

*click to enlarge*

Do you own Revlon polishes? Do you have problems with them?
Posiadacie w swoich kolekcjach lakiery Revlon? Jak się sprawują?

4 comments:

  1. Ale fajny! Nie mam żadnego lakieru Revlon ale ten chętnie bym przygarnęła.

    ReplyDelete
  2. Ładna szarość. Szkoda, że to Revlon, bo nie mogę się do ich lakierów przekonać. Aktualnie mam jeden i go nie używam, bo strasznie "bąbluje" :/

    ReplyDelete
  3. Very pretty shade! I don't have any Revlon polishes because they cost a lot in my country :(

    ReplyDelete